Jordbærplanter “Sweet Eve” Køb på Rokkedyssegaard

120,00 kr.

Køb jordbærplanter fra Rokkedyssegaard, som dyrker “verdens bedste jordbær”. Jordbærsorten “Sweet Eve” sætter blomster og giver bær over en lang periode (everberry), Jordbærrene er kegleformede med sødme og fasthed.

Ikke på lager

Beskrivelse

Jordbærplanterne er stærke planter, der vil give flotte jordbær i denne sommer. Vi dyrker planterne frem i de potter, som du køber. Planterne har fået en god start på livet her på Rokkedyssegaard.
“Sweet Eve” er en moderne jordbærsort, et evighedsbær (everberries), som bliver ved med at blomstre og sætte jordbær hele sommeren (juni – september). Botanisk kaldes det remonterende jordbær, og det er et flot syn, når der både er masser af blomster og bær på en gang.Der kan vælges mellem to sorter.
“Rhumba” er en klassisk jordbærsort og modner og giver mange bær i juni måned, og så er det slut.

Jordbær sorter til salg i gårdbutik i år.
Rhumba er et stort saftigt bær med sødme.
Sweet Eve er et unikt snackbær, fordi det ”knaser” og har en sød eftersmag.

Prisen på Rhumba jordbærplanter er 85 kr. per potte.
Prisen på Sweet Eve jordbærplanter er 120 kr. pr. potte.

Køb direkte på Rokkedyssegaard, Lejrvej 45, 3500 Værløse.
Gårdbutikken er åben fra kl. 10.00 – 17.00.