Pluk selv af jordbær er slut for sæson 2026.
Vi åbner igen for pluk selv i jordbær i midten af juni måned 2027.
Når vi har åbent for pluk selv, køber du entrè billet online. Der vil være åbent for at plukke både formiddag og eftermiddag fra kl. 10.00 – 11.00 & kl. 14.00 – 15.00. Der er et begrænset antal pladser, og der kan være udsolgt.
Du vil kunne købe entrébillet on-line 38 kr./voksen, 28 kr./børn under 12 år. Børn under 2 år er gratis. Når billetterne er klar, vil du kunne rulle længere ned, og finde dato og billetter. Hvis der er billetter tilbage, vil der kunne købes billetter i gårdbutikken.
Du må gerne medbringe emballage til at plukke i, og du betaler for plukkede bær og frugt efter vægt. Prisen er 85 kr per kg.
Når du kommer til Rokkedyssegaard, guider vi dig ud til bærhuset i marken. Der viser du billetten, du får vejet emballage. Du får at vide, hvor der er bær og frugt, som er klar til at blive plukket.
Du betaler også for de plukkede bær i bærhuset i marken, og så er du meget velkommen i vores jordbærcafe, som er åben kl. 10.00 – 17.00.